Początkowo stosowane głównie do ogradzania obiektów przemysłowych, z czasem zaczęto je stosować do zabezpieczania obiektów użyteczności publicznej. Dzisiaj z powodzeniem są również wykorzystywane jako ogrodzenia prywatnych posesji. Można powiedzieć, że do najpopularniejszych ogrodzeń należą właśnie ogrodzenia panelowe – cennik wielu firm jednoznacznie wskazuje, że uwarunkowane jest to między innymi ceną.
Co nazywamy ogrodzeniami panelowymi?
Ogrodzenia panelowe, nazywane też ogrodzeniami systemowymi to płoty złożone z gotowych paneli, wykonanych ze stalowych ocynkowanych ogniowo lub powleczonych poliestrem drutów, których średnica jest uzależniona od preferowanej wytrzymałości ogrodzenia. Druty stosowane w ogrodzeniach tego typu są sztywne i zdecydowanie grubsze od tych, z jakich wykonuje się ogrodzenia z siatki, dzięki czemu są one od nich o wiele trwalsze i bardziej stabilne. Jedną z głównych zalet ogrodzeń panelowych jest ich różnorodność tak pod względem ich kształtu, jak i kolorystyki. Dostępne są bowiem ogrodzenia panelowe o różnych kształtach i rozmiarach, więcej nawet, dzięki temu jaki zastosowano w nich system montażu, możliwe jest łączenie dowolnych paneli systemowych, co pozwala na możliwie największą indywidualizację płotu. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, to panele mogą być malowane proszkowo na wybrany przez klienta kolor.
Ogrodzenia panelowe można podzielić na dwa typy, czyli na ogrodzenia panelowe proste oraz na ogrodzenia panelowe przetłaczane (nazywane też ogrodzeniami 3D). Ogrodzenia proste to najbardziej podstawowy model, charakteryzujący się prostą linią oraz minimalizmem. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostotę i szukają ogrodzenia, które nie przytłoczy budynku swoim rozmiarem i skomplikowanym deseniem oraz przede wszystkim go nie zasłoni. Ogrodzenia panelowe przetłaczane to ogrodzenia oparte na ogrodzeniach panelowych prostych, jednak zamiast płaskiej struktury, charakteryzują się specjalnie ukształtowanymi wgłębieniami i wypukłościami, dzięki czemu mają wyższą wartość estetyczną.
Jak wygląda montaż ogrodzeń panelowych?
Montaż ogrodzenia panelowego nie jest skomplikowany, należy chyba do najłatwiejszych pod tym względem. I przede wszystkim nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu. Co więcej można ogrodzenia panelowe montować samodzielnie (co nie jest możliwe na przykład przy siatkach ogrodzeniowych). Zamontowanie ogrodzenia panelowego to tak naprawdę wyznaczenie osi ogrodzenia, a następnie zakotwiczenie w gruncie stalowych słupków, które to można zakotwiczyć fundamentami betonowymi lub podmurówką. Następnie montuje się gotowe panele ogrodzeniowe do słupków za pomocą specjalnych, uniwersalnych dla wszystkich paneli systemowych, obejm. Pod wieloma względami pieniądze i czas to te aspekty, na których można zaoszczędzić, decydując się na ogrodzenia panelowe. Cennik takich ogrodzeń w wielu firmach jest zdecydowanie korzystny i zachęcający – ogrodzenia panelowe to jedna z najtańszych na rynku opcji ogrodzeniowych, do tego taka, która jest estetyczna i stabilna nawet przez wiele lat.