Wytrzymałe i solidne, a przy tym efektowne i dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach. Ogrodzenia panelowe są na tę chwilę jednymi z najpopularniejszych typów ogrodzeń, co zawdzięczają głównie swojej uniwersalności – stosuje się je zarówno do ogradzania przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych, jak i do ogradzania budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola czy boiska. Coraz większą popularność ogrodzenia panelowe zyskały też jako ogrodzenia posesji prywatnych.
Co wpływa na tak wielką popularność tych ogrodzeń? Na pewno jednym z czynników jest ich wygląd – firmy prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych modeli ogrodzeń, a niemal dowolny wybór kolorów również pozytywnie wpływa na zainteresowanie klientów. Dodatkowym plusem jeśli chodzi o ogrodzenia panelowe jest to, że całe ogrodzenie może się składać z dowolnie dobranych przęseł, dzięki czemu każdy może stworzyć unikalne, jedyne w swoim rodzaju ogrodzenie panelowe. Tym bardziej, że firmy zazwyczaj oferują nie tylko cały szereg gotowych przęseł, ale też wszelkiego rodzaju niezbędne dla ogrodzenia elementy, takie jak furtki czy bramy.
To jednak, co najbardziej przyciąga klientów, to niska cena, porównywalna do tej jaką należy zapłacić za ogrodzenie z siatki, które jest gorsze zarówno jakościowo, jak i estetycznie. Niska cena ogrodzeń panelowych sprawia, że każdy może sobie pozwolić na takie ogrodzenie, czego nie można na przykład powiedzieć o ogrodzeniach żeliwnych czy kutych. Do tego dobrej cenie towarzyszy wyjątkowo łatwa w montażu konstrukcja, opierająca się na mocujących panele obejmach, które są jednakowe dla wszystkich typów paneli, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że coś nie będzie pasować. Wyróżnia się trzy rodzaje obejm, które mocuje się zależnie od przeznaczenia konkretnego przęsła, przykładowo obejmy narożne stosowane są, jak sama nazwa wskazuje, w narożnikach ogrodzeń, natomiast obejmy startowe stosowane są przy bramach, furtkach lub po prostu na początku i końcu ogrodzenia. Wszystkie inne panele łączone są za pomocą obejm pośrednich, które chwytają dwa panele, stojące w linii prostej względem siebie. Jeśli chodzi o ogrodzenia panelowe, montaż jest naprawdę łatwy i z powodzeniem można takie ogrodzenie zamontować sobie samemu, nawet w pojedynkę.
Ogrodzenia panelowe – montaż w kilku słowach
Przede wszystkim należy wyrównać teren na którym chcemy postawić ogrodzenie panelowe. Montaż powinien się odbywać na jak najbardziej płaskim terenie, wtedy uzyskamy najlepszy efekt estetyczny. Następnie, gdy już mamy wyrównany teren, należy wymierzyć dokładnie obwód ogrodzenia. Kupując panele, należy mieć wszystko bardzo dokładnie wymierzone. Gdy już mamy zakupione wszystkie elementy ogrodzenia panelowego można zacząć montaż. Od czego zacząć? Najpierw należy zaplanować i osadzić słupki narożne oraz początkowe. Jeśli chodzi o montaż słupków, to możemy je osadzić bezpośrednio w ziemi, stabilizując je betonem lub w wersji mniej oszczędnej, możemy zdecydować się na podmurówkę betonową. Obie opcje zapewniają stabilne ogrodzenie.
Następnie trzeba zmierzyć odległość między dwoma skrajnymi słupkami i podzielić ją przez długość jednego przęsła, dodając kilka centymetrów na słupek i obejmę. Suma, która nam wyjdzie, to ilość przęseł, które należy zamontować na danym odcinku. Jeśli suma nie jest równa (co jest bardzo prawdopodobne), należy przyciąć ostatni panel do określonej długości. Mając na względzie funkcję estetyczną ogrodzenia, dobrze jest ustawić wszystkie słupki stroną węższą do frontu.